Počasí a jeho vliv na ryby

Comments Off

Každý rybář si je vědom toho, že významnou měrou má na úspěchy vliv i počasí. Jaké počasí pro rybáře je  ideální, proč a jak být vždy v obraze?

 

Roční období

Meteorologické jevy mají výrazný vliv na životní cyklus ryb. Platí to třeba u kaprů. Prvním poměrně důležitým aspektem je rozhodně roční období. S podzimem a poklesem teplot vzduchu dochází zcela přirozeně k ochlazení vody a poklesu objemu potravy. Ryba proto hledá alternativu a šance na úspěšný lov citelně vzrůstají.

Extrémně vysoké teploty na druhou stranu vhodné rovněž nejsou. Ty totiž přinášejí i malé okysličení vody, což není optimální prostředí pro aktivitu ryb. Z tohoto důvodu představuje výhodnější počasí za letních veder silný vítr nebo vytrvalý déšť. Nicméně to na druhou stranu určitě nejsou podmínky, které by měli v oblibě sami rybáři, jimž je subjektivně nejpříjemnější přiměřeně teplé počasí.

 

Tlak vzduchu

Podstatnou veličinou je rovněž tlak vzduchu. Rybám prudké změny nikterak nesvědčí. Nejlepší je tlak ustálený, případně může být i mírně zvýšený. Dá se tak říct, že se změny tlaku pojí i s výše zmiňovaným ročním obdobím, typicky totiž k tomu dochází v létě nebo naopak v zimě.

V obou případech je to spojeno s teplotním extrémem, buď horkem nebo silným mrazem. V takovém okamžiku dochází k omezené potravní aktivitě, ryby si na nastalý stav musejí nejprve zvyknout a přizpůsobit se mu. Stabilní počasí je proto nejlepším předpokladem pro dobré rybářské výsledky.

 

Denní doba

Ani příznivé počasí neskýtá pro rybáře absolutní jistotu. Na ryby má zásadní vliv i denní doba. Ranní či večerní hodiny s sebou totiž opět přinášejí zvýšenou aktivitu živočichů žijících pod hladinou. Týká se to i dravců.

Moderní rybář se naštěstí nemusí spoléhat jen na pohled na oblohu a svůj odhad. Dnes existuje celá řada moderních nástrojů, jako jsou webové stránky či mobilní aplikace, které vám okamžitě vygenerují předpověď pro požadovanou lokalitu.

May 17, 2018 |
WordPress Directory Theme

Classified Ads Software

NOVINKY NA EMAIL

Novinky pro rybáře zdarma na email

  • nové soukromé revíry
  • tipy na rybářské chaty
  • trofejní úlovky
  • akční ceny rybářského vybavení